Откорм свиней_3Виробництво м'яса гарної якості залежить від того, чим проводилося годування свиней. Вони всеїдні тварини, тому багато хто думає, що для їх відгодівлі підійдуть не лише спеціальні корми, достатньо буде різних кухонних відходів змішаних із фуражем. Харчування свинок має бути збалансованим і включати: злаки, овочі, продукти тваринного походження. Тоді вони зростатимуть здоровими, добре набиратимуть вагу, а згодом їхнє м'ясо виявиться ”мармуровим” і матиме гарний товарний вигляд. Який тип годівлі вибрати? Щоб уникнути проблем із поганим зростанням та розвитком свиней, а також слабким набором ваги, потрібно правильно годувати поросят, починаючи з моменту відібрання від свиноматки. Збалансований раціон, використання спеціально підібраних кормів, що відповідають фізіологічним особливостям цих тварин, добре позначиться на продуктивності поголів'я. Є кілька типів відгодівлі свиней, а саме: сухий, вологий та рідкий. При сухому типі характерним є застосування продукції, яка була спеціально розроблена з додаванням до неї вітамінно-мінерального комплексу. Такий спосіб є досить економічним, тому що з'їдається вся їжа та скорочується час роздачі кормів.Откорм свиней_4

Переваги харчування свині сухим способом:

 • відсутні збоїв у роботі травної системи;
 • розвиток, зростання та набір ваги відбувається швидше;
 • корм витрачається без залишків і не псується;
 • гній майже позбавлений аміачного запаху.

Часто для такої відгодівлі застосовуються екструдовані сухі корми. Щоб забезпечити поголів'я достатньою кількістю рідини, слід обладнати ніпельні лінії напування, але можна встановити й автоматичні напувалки для свиней. Для вологого (проміжного) способу, характерне використання мішанок з харчовими відходами, зелені, відвареної картоплі або інших овочів та різної макухи. Ці поживні суміші підходять для природної годівлі свиней, але вони швидкопсувні, тому годівниці потрібно постійно вичищати і мити. Рідкий спосіб передбачає власноручне змішування різних кормових сумішей та рідких харчових відходів, а також молочної сироватки та кислого молока. Кожен тваринник визначає зручний для нього тип відгодівлі свиней, виходячи з наявних у них можливостей, якщо в господарстві є багато овочів та зелені, то годування раціональніше виробляти рідким способом.

Откорм свиней_2

Особливості відгодівлі свиней

Для різних видів м'ясної продукції існують певні методики відгодівлі, що застосовуються у свинарстві. Свинок можна вирощувати для м'яса високої якості, при цьому жиру у них не буде багато. Є господарства, спрямовані на одержання сала, деякі свинарські ферми використовують спеціальний вид відгодівлі для виробництва бекону.

Щоб отримати якісне м'ясо, з невеликими жировими прошарками, потрібно ввести до раціону комбіновані корми вищої категорії: силосну масу, пшеницю, гарбуз, горох, жито, просо, цукрові буряки та молочну продукцію. Їх вміст має бути приблизно 60% по відношенню до кормів нижчого сорту.
Для пухкого м'яса, в їжу свиней додають другосортні: кукурудзу, гречку, картоплю, патоку та пшеничні висівки. Їх має бути не більше 40%.
Низькосортне м'ясо, як наслідок, буває при використанні макухи, рибних відходів та вівса — третьосортного корму для свиней. Щоб досягти кращої якості продукції, у раціоні їх має бути близько 20%, а за 2 місяці до вибою виключається зовсім.
Також не варто забувати, що свіжі овочі, що вживаються свинками, хоч і покращують смакові властивості м'яса, але погіршують якість сала, воно матиме в'ялу, м'яку структуру. Тому, перш ніж годувати свиней такими продуктами, слід це передбачити.

Откорм свиней_5

Режими годівлі поголів'я

Важливо пам'ятати, що на швидкий набір маси тіла впливає режим годування, який повинен відповідати віку свиней і відбуватися одночасно. Існує кілька розпорядків харчування свиней:

 • вдосталь;
 • нормований;
 • обмежений.

Для молодняку, відібраного від свиноматок, підходить режим, при якому в годівницях постійно присутня їжа. Це дозволяє поросятам не обмежувати свій апетит і наїдатися досхочу, що позитивно впливає на зростання, набір ваги та фізіологічний розвиток особини. Далі слід перейти на нормований розпорядок, за якого розподіл корму відбувається кілька разів протягом дня. Визначаються порції виходячи з апетиту свині та залишку їжі у годівницях. Якщо потрібно зробити відгодівлю на м'ясо, з мінімальною кількістю сала, а також для поросних свиноматок, їх переводять на недостатній режим годування або вживають менш поживну їжу.

Екструдований корм при сухому типі живлення свиней

Споживання сухого екструдованого корму, зазвичай, застосовується на тваринницьких комплексах з великим поголів'ям, а й у малих господарствах його використання також економічне. Що представляє цей вид корму і як він виробляється? Дія високої температури на зерносуміш, при підвищеному тиску, дозволяє отримати пресовану кормову гранульовану масу з хорошими смаковими якостями та збереженими корисними властивостями. Переваги використання екструдованих кормів.

 • При температурі від 110 до 160℃ зернові культури протягом 30 секунд стерилізуються і піддаються обробці, коли всі білки, жири, вуглеводи, вітаміни не руйнуються, а патогенна мікрофлора знищується. Злакова суміш формується та спресовується у невеликі гранули.
 • При такій переробці змінюється структура клітковини зерна, вона легше засвоюється, також з крохмалем виходять моносахариди, які полегшують роботу шлунково-кишкового тракту свиней.
 • Смертність молодняку ​​та дорослих особин від отруєнь, зводиться до нуля, через якісну стерилізацію даної харчової суміші.
 • Збереження корму та його знезараженість триває протягом 3-х місяців.
 • Хороша засвоюваність, близько 90% екструдованої суміші.

Для поліпшення якості відгодівлі свиней сухі суміші збагачують білком, включаючи м'ясні відходи в технологічний процес.

Откорм свиней _1Фахівці радять

Для підвищення продуктивності поголів'я необхідно переглянути застарілі способи відгодівлі. Породиста свиня, без збалансованого харчування, не матиме високоякісного бекону. Організм таких тварин не пристосований до низькосортного харчового складу. До раціону високопродуктивних порід необхідно включати лише якісні збалансовані корми. Краще для цього використовувати відповідні зерносуміші та комбікорми. Якщо не дослухатися порад тваринників, які дають правильні рекомендації та розповідають чим годувати свиней, а продовжувати давати тільки харчові відходи, то м'ясо буде низької якості. Крім цього існує небезпека, що поголів'я часто хворітиме і погано зростатиме.